اصول حسابداری شامل چه مواردی است؟


 حسابداری، علمی تخصصی و کاربردی در زندگی امروزی است؛ به طوری که در هر جا و هر شغلی باید حسابدار وجود داشته باشد، بنابراین شما باید به طور کامل با اصول حسابداری آشنا شوید. حسابداری عملی است که در آن اندازه گیری ها و گزارش های مالی موسسات و شرکت ها به طور کامل ثبت می‌شود. با کمک نرم افزار‌های حسابداری تا حدود زیادی می‌توان اطلاعات را ثبت و ذخیره کرد و در اختیار اشخاص قرار داد؛ اما با فرا گرفتن اصول حسابداری می‌توان راحت‌ تر کار های خود را انجام داد.

اصول حسابداری چگونه است؟

اصل حسابداری شامل چه مواردی است؟

به مجموعه ای از قوانین و دستورالعمل ها که اشخاص، شرکت ها و موسسات هنگام گزارش صورت حساب مالی این قوانین را رعایت می‌کنند و در چارچوب آن عمل می نمایند، اصول حسابداری گفته می‌شود. تا به امروز اصول حسابداری که همه کشورها پذیرای آن باشند تهیه نگردیده است؛ اما یک سری اصل حسابداری استاندارد شکل گرفته است که همه آن را پذیرفته اند. سایت https://hhrn.ir/ در این مقاله، اصول جامع حسابداری را به شما آموزش می‌دهد.

اولین اصل حسابداری، اصل قوام است.
 • اصل قوام

همانطور که از اسم این اصل پیدا است؛ این اصل، اصل پایبندی و ماندگاری می‌باشد و این یعنی حسابدار در قدم اول باید با دقت زیاد روش هایی را برای استفاده در تجارت خود انتخاب کند. در مرحله دوم باید از این اصول حسابداری که انتخاب شده است در تجارت و کار خودش استفاده کند و همیشه این روش ها را اجرا نماید؛ بنابراین بهتر است برای انتخاب روش های مورد نظر خود عجولانه تصمیم نگیرید و قبل از انتخاب این روش ها به خوبی فکر کنید. سعی کنید اطلاعات کافی به دست بیاورید یا از تجربیات دیگران استفاده کنید و فراموش نکنید که این اصول حسابداری انتخاب شده و تا آخر کار همراه شما خواهد بود.


اصل هزینه یک اصل متضاد
 • اصل هزینه


یک حسابدار باید به این اصل با دقت عمل کند؛ چرا که همه هزینه ها، اعم از تمام اموال و دارایی، بدهکاری ها و حقوق صاحبان سهام را قرار است ثبت کند. در این اصل باید هزینه اصلی که از هر جایی خریداری شده یا به فروش رفته است به طور کامل ثبت و ذخیره شود. در این اصل از اصول حسابداری ارزش واقعی پس از گذر زمان مشخص خواهد شد، ممکن است ارزش سهام بالا برود یا ارزش آن کاهش پیدا کند.

اصل انطباق در حسابداری

اصل انطباق در حسابداری
 • اصل انطباق یکی از اصول حسابداری

در این اصل حسابدار باید ببیند شرکت چه درآمدهایی به دست آورده است یا در شرکت، هزینه ها به چه صورت است، سپس این هزینه ها را باید به صورت دقیق ثبت کند. از طرفی باید ببیند علت هر بدهی چیست یا هر هزینه صرف چه چیزی می‌شود.

اصل افشا، اصل مشخص شدن همه چیز
 • اصل افشا

در این اصل از اصول حسابداری تمام حقایقی که مهم و کلیدی هستند و به امور مالی مربوط می‌شوند، به صورت شفاهی برای بقیه بازگو می‌شود و به گونه ای می‌توان گفت حقایق را افشا می‌کند. در این اصل، اطلاعاتی که می‌تواند در تصمیم گیری اشخاص تاثیر بگذارد در اختیار افراد گذاشته می‌شود. این اصل، اصل مهمی است چون با افشا حقایق، سهامداران به این اطمینان می‌رسند که منافع آن ها برای شرکت مهم است و به آن ها اهمیت داده می‌شود. این اصل از اصول حسابداری باعث افزایش اعتماد بین سهامداران و مدیران می‌شود.

 • اصل نهاد اقتصادی

این اصل بیان می‌کند که وقتی می‌خواهید معامله تجاری انجام دهید، این معامله تجاری نباید همراه با معاملات دیگر انجام شود. به طور کلی معامله های تجاری باید از معامله های دیگر شرکت ها و بقیه سهامداران، جداگانه انجام بشود.

 • اصل استمرار

این اصل هم یکی از مهم ترین اصول حسابداری می‌باشد؛ چرا که در این اصل فرض می‌شود شرکت تا سالیان سال پا بر جا باقی خواهد ماند. در این اصل، مدیران فرض می‌کنند شرکت در آینده منحل نمی‌شود پس هزینه های پیش پرداختی را به آینده موکول می‌کنند تا این هزینه ها به شرکت فشار مالی وارد نکند.

اصل اساسی در حسابداری


اصل اساسی در حسابداری

 • اصل اساسی

مطابق با این اصل از اصول حسابداری، حسابدار باید مطمئن شود تمام کارها، هزینه ها و امور مالی به طور کامل ثبت و گزارش می شود. در این اصل حسابدار نباید از مقادیر زیاد چشم پوشی کند اما می‌تواند از مقادیر خیلی کم چشم پوشی نماید اما توجه داشته باشید که این مقادیر کم نباید به شرکت آسیب جدی وارد کند.

 • اصل واحد پولی

در اصول حسابداری، این اصل بیان می‌کند تنها معامله هایی که بر اساس واحد ارزی که در جامعه پایدار است، انجام می‌گیرد باید ثبت شوند.

 • اصل دوره زمانی

در این اصل شرکت باید صورت حساب های مالی را برای هر دوره زمانی به طور دقیق ثبت کند یعنی بودجه ای که برای یک دوره زمانی مشخص مناسب است باید پیش بینی و گزارش شود.

 • اصل قابلیت اطمینان

 این اصل از اصول حسابداری، به عنوان یک اصل راهنما به کار می‌رود، یعنی این اصل برای تعیین کردن اطلاعات مالی، به عنوان یک راهنما عمل می‌کند.

 • اصل تایید درآمد

این اصل بیان می‌کند که هر شرکت و موسسه ای تا زمانی که پا بر جا است و تا زمانی که رسمی شده است باید درآمد خودش را ثبت کند.

اهمیت استفاده از اصول حسابداری

تا اینجا در مورد اصل های حسابداری صحبت کردیم اما ممکن است برایتان سوال پیش بیاید که این اصل ها چه اهمیتی دارند؟ باید گفت این اصول را برای برقراری ارتباط ایجاد می‌کنند. این برقراری ارتباط برای ارتباط با زبانی دیگر یا اطلاعات اقتصادی است. شرکت ها و موسساتی وجود دارند که اطلاعات خودشان را در اختیار بقیه افراد قرار می‌دهند، این گونه شرکت ها برای انجام این کار باید از اصول حسابداری استفاده کنند.

سخن پایانی

اگر شما قصد تاسیس شرکتی را دارید یا حسابدار شرکت هستید بهتر است از این اصول پیروی کنید چرا که حسابداری علمی بسیار تخصصی است و باید این اصول را رعایت کنید. این اصول می‌توانند چارچوب استانداری برای نرم افزارهای حسابداری ایجاد کنند و به عنوان راهنمای شما به کار بروند؛ بنابراین می‌توانید با مراجعه به سایت https://hhrn.ir/ به طور تخصصی و کامل تمام اطلاعات مربوط به اصول حسابداری را فرا بگیرید.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید