بیشترین و کمترین مالیات ارزش افزوده برای کدام صنف بوده است؟

ایران آماده پیوستن به سازمان تجارت جهانی است
2 دی 1394
حذف مالیات ارزش افزوده از صنعت بیمه
2 دی 1394
نمایش همه

آمارها نشان می‌دهد، کل درآمد سازمان امور مالیاتی از محل مالیات بر ارزش افزوده بیش از ۲۳ هزار میلیارد تومان بوده که سهم پرداختی صنوف مختلف در آن مشخص شده است.

مالیات بر ارزش افزوده به عنوان  یکی از پایه‌های مالیاتی مصرفی در کشور از سال ۸۷ تاکنون به صورت قانون آزمایشی اجرایی و طی دو سال گذشته نیز در بودجه سالانه کشور تمدید شده است، با این حال کارشناسان و مسئولان دولتی از بررسی لایحه دائمی شدن این قانون در دولت خبر می‌دهند.

بر اساس اظهارات مسئولان سال آینده نیز مالیات بر ارزش افزوده بر اساس قانون موجود اجرایی خواهد شد.

یکی از مشکلات اجرای این قانون که مسئولان دولتی و بخش خصوصی نیز به آن اذعان دارند، عدم فراهم شدن زیرساخت‌های شفاف برای رصد معاملات اقتصادی از تولید تا مصرف است.

این موضوع منجر به عدم شناسایی و غیرشفاف ماندن فعالیت‌های اقتصادی مؤدیان می‌شود، در حالی که هدف اصلی قانون تحقق پیگیری و رصد سهل و شفاف معاملات در فضای اقتصادی کشور است.

در حال حاضر بر اساس به گفته کارشناسان، مالیات بر ارزش افزوده از حلقه آخر یعنی مصرف‌کننده،  توسط فروشندگان اخذ شده، اما این مالیات اخذ شده به درستی از سوی برخی مؤدیان به دولت ابراز و پرداخت نمی‌شود.

نگاهی به عملکرد مالیات ارزش افزوده و عوارض ابرازی مؤدیان بر اساس نوع فعالیت در سال ۹۳ نشان می‌دهد، کل متوسط پرداختی ۲۱ نوع فعالیت ۱۵ میلیون و ۴۷۹ هزار تومان بوده است.کمترین مالیات و عوارض ابراز شده توسط مؤدیان در این سال به ترتیب مربوط به ۳ نوع فعالیت؛ صاحبان نمایشگاه‌ها و فروشگاه‌های خودرو، املاک یا مسکن و بنکداران کفش است.

نوع فعالیت متوسط ابرازی متوسط پرداختی
صاحبان نمایشگاه‌ها و فروشگاه‌های خودرو ۹۲۵۰۰۰- تومان ۴۰۲۰۰۰ تومان
املاک/مسکن ۴۱۳۰۰۰- تومان ۱۱۸۰۰۰ تومان
بنکدار کفش ۹۳۰۰۰ تومان ۲۲۸۰۰۰ تومان

همچنین بر اساس آمار سازمان امور مالیاتی بیشترین میزان مالیات ارزش افزوده و عوارض پرداختی از سوی مؤدیان در سال گذشته مربوط به شرکت‌های حقوقی، (صاحبان متل و هتل‌های یک و دو ستاره و هتل‌ آپارتمان) و صاحبان دفاتر اسناد رسمی بوده است.

نوع فعالیت متوسط ابرازی متوسط پرداختی
حقوقی‌ها ۲۳.۲۰۶.۰۰۰ تومان ۳۵.۰۲۶.۰۰۰ تومان
صاحبان متل و هتل‌های یک و دو ستاره و هتل‌ آپارتمان  ۳.۰۱۵.۰۰۰ تومان ۳.۶۶۷.۰۰۰ تومان
صاحبان دفاتر اسناد رسمی ۲.۱۶۷.۰۰۰ تومان ۲.۲۸۳.۰۰۰ تومان

سال ۹۳ بالغ بر ۴۷۷ هزار و ۶۰۲ مؤدی ثبت‌نام موقت و نهایی انجام داده و در این میان یک میلیون و ۴۸۹ هزار و ۲۵۴ اظهارنامه به سازمان امور مالیاتی ارائه شده است. همچنین کل مالیات پرداخت شده از ۲۰۱ عنوان فعالیت ۲۳ هزار و ۵۳ میلیارد و ۵۱۵ میلیون و ۱۳۶ هزار تومان بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید