حسابداری مالی چیست؟

مقدمه

یکی از مسائل مهم در هر کسب و کاری و خصوصا شرکت ها، امور مالی آنها است. رسیدگی به امور مالی، به رشد فروش شرکت و بهبود عملکرد آن، کمک بسیاری می کند. از همین رو، حسابداری مالی یک بخش مهم به شمار می رود. انجام مسئولیت های این بخش نیازمند دقت بسیار زیادی است؛ اما معنای این عبارت چیست؟ چه انواعی دارد و چه مواردی در آن باید مورد توجه قرار گیرند؟ در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا به بررسی این شغل مهم بپردازیم.

حسابداری مالی یکی از بخش های مهم هر شرکتی است.
حسابداری مالی یکی از بخش های مهم هر شرکتی است.

حسابداری مالی چیست؟

نوعی خاص از حسابداری می باشد که شامل روش های مستند سازی، خلاصه سازی و گزارش کردن تراکنشاتی که در طول فعالیت های دوره ای یک کسب و کار صورت گرفته اند، می باشد. چنین تراکنشاتی در آماده سازی حساب ها مطرح می شوند که شامل ترازنامه، بیانیه درآمدی و بیانیه جریان نقدی می شوند. این مستندات، نتایج مالی یک شرکت در طول یک بازه زمانی مشخص را نشان می دهند. حسابداری مالی، حسابداری را بر مبنای تعهدی به جای مبنای نقدی بازتاب می کند. شرکت های خصوصی، کمپانی ها و کسب و کارهای کوچک از حسابداری برای امور مالی خود استفاده می کنند.

حسابداری مالی چه نقش هایی را در بر دارد؟

Financial Accounting هم در بخش های خصوصی و هم در بخش های عمومی دارای موقعیت های شغلی زیادی است. وظایف افرادی که حسابدار مالی هستند، با افرادی که حسابدار عمومی هستند کاملا متفاوت است. حسابداران عمومی به جای یک شرکت، برای خود کار می کنند. حسابداری مالی از مجموعه ای از استانداردهای حسابداری استفاده می کند که توسعه یافته اند. انتخاب استانداردهای لازم توسط حسابدار مالی، به موارد مورد نیاز در یک شرکت بستگی دارد.

حسابداری مالی دارای جنبه های مختلفی می باشد.
حسابداری مالی دارای جنبه های مختلفی می باشد.

حسابداری مالی دارای چه جنبه های مهمی می باشد؟

بیانیه های مالی که در گزارشات مالی مورد استفاده قرار می گیرند، پنج طبقه بندی مالی اصلی را توصیف می کنند که عبارتند از: درآمد، مخارج، دارایی ها، بدهی ها و تسویه حقوق. هزینه ها و درآمدها در بیانیه درآمدی لیست می شوند. آنها شامل هر چیزی از تحقیق و توسعه که مربوط به لیست پرداخت باشند، می شوند. در حسابداری مالی، سود شبکه ای در پایین بیانیه درآمدی محاسبه می شود. ترازنامه نیز دارایی ها، بدهی ها و حساب های تسویه حقوق را گزارش می کند. ترازنامه از بیانیه های مالی برای افشا کردن کنترل ظرفیت مزایای اقتصادی شرکت استفاده می کند. تفاوت اصلی میان این نوع حسابداری با حسابداری مدیریتی این است که حسابداری مالی به منظور ارائه اطلاعات به بخش های خارج از شرکت مورد استفاده قرار می گیرد. در عوض، اطلاعات حسابداری مدیریتی به منظور کمک به مدیران برای اتخاذ تصمیمات درون شرکتی طراحی شده اند. برای بخش های دولتی و موسسات مالی، آماده سازی بیانیه های مالی با استفاده از استانداردهای حسابداری، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

حسابدار مالی کیست و چه وظایفی دارد؟

اصطلاحاً به شخصی که مسلط بر دانش حسابداری بوده و وظیفه مهم حسابرسی به امور مالی و اقتصادی یک شرکت، سازمان و کسب و کار را به عهده داشته باشد، حسابدار مالی گفته می شود. وی موظف است تا وضعیت اقتصادی شرکت در هر دوره را بررسی کرده و گزارشات مالی را به مقامات بالاتر شرکت ارائه دهد. بررسی هایی که یک حسابدار مالی انجام می دهد عبارتند از:

– تنظیم و بررسی گزارشات:

از آنجایی که در حوزه کاری مدیران یک شرکت و سازمان، بررسی مواردی چون عملکرد پرسنل، سطح فروش ماهانه، لیست تسویه حقوق، مخارج، درآمد و غیره قرار ندارد، لذا حسابداری مالی نقش مهمی را ایفا می کند. حسابدار مالی موظف است تا تمامی این اطلاعات را جمع آوری کرده و به مدیران شرکت و همچنین بخش های خارجی چون ماموران مالیاتی و سرمایه گذاران، ارائه دهد.

– تعیین چشم انداز:

لازمه تعیین چشم اندازهای جدید برای یک شرکت، داشتن اطلاعات کامل و صحیح در رابطه با سابقه آن شرکت است. دسترسی به چنین اطلاعاتی به مدیران شرکت کمک می کنند تا به راحتی برای آینده شرکت برنامه ریزی کنند. مسئولیت تهیه چنین اطلاعاتی با بخش حسابداری مالی است.

-آگاهی کامل از صورت حساب ها:

اطلاع داشتن از حساب های مالی یک شرکت، به رشد و توسعه آن شرکت کمک بزرگی می کند. همچنین بهترین راه برای یافتن مشکلات موجود در سیستم فروش و درآمدزایی یک شرکت، داشتن نمودارهای دقیق از جزئیات درآمدی آن شرکت است. تمامی این اطلاعات به واسطه وجود بخش حسابداری مالی صورت پذیر است.

ابزارهای یک حسابداری مالی چه چیزهایی هستند؟

حسابداران در طول تاریخ از ابزارهای مختلفی برای به دست آوردن اطلاعات مورد نیاز خود استفاده می کردند؛ اما مهم ترین ابزار یک حسابدار مالی، دانش و ذهن وی می باشد. امروزه نرم افزارهای مختلف بسیاری برای حسابداری مالی تولید شده اند. این نرم افزارها به حسابداران مالی کمک می کنند تا ساده تر اطلاعات مورد نیاز را به دست آورده، جمع آوری کرده و تحلیل کنند. البته کار با این نرم افزارها نیز نیازمند تخصص می باشد. علاوه بر این ابزارها، دقت و نظم از جمله مواردی هستند که هر حسابدار باید به آنها توجه داشته باشد.

حسابداری مالی به تنظیم برنامه های آینده شرکت کمک می کند.
حسابداری مالی به تنظیم برنامه های آینده شرکت کمک می کند.

آیا شغل حسابداری مالی، شغل خوبی است؟

حتما تا به اینجا به اهمیت این بخش در هر شرکت و کسب و کاری پی برده اید. می توان به جرئت گفت که عدم وجود یک حسابدار مالی در یک شرکت، باعث نزول مالی و شکست برنامه های یک شرکت می شود. به همین دلیل این شغل، یکی از مهم ترین و پردرآمدترین مشاغل دنیا به ‌حساب می آید. به علاوه این شغل دارای ویژگی ارتقاء موقعیتی نیز می باشد. شما می توانید به عنوان حسابدار مالی در یک شرکت کوچک شروع به کار کنید و با داشتن عملکرد مناسب، به مرور در شرکت های بزرگتر موقعیت های شغلی به دست آورید.

حسابداری مالی شغل پر درآمدی است.
حسابداری مالی شغل پر درآمدی است.

جمع بندی

به طور کلی حسابداری مالی یکی از مهم ترین بخش های هر شرکت و کسب و کاری است. وظیفه یک حسابدار مالی، بررسی آمار فروش شرکت، هزینه و مخارج، لیست تسویه حقوق و غیره و ارائه این اطلاعات به مدیران یک شرکت می باشد. این اطلاعات به مدیران شرکت کمک می کنند تا براحتی بتوانند برنامه های مناسب برای آینده کاری شرکت را تنظیم کنند. همین موارد باعث بالا رفتن اهمیت این شغل و تبدیل آن به یک شغل پردرآمد شده است.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها بسته شده است