در هر استان و منطقه‎ای که لازم باشد دادسرا و دادگاه ویژه امور مالیاتی تشکیل خواهد شد

در راستای اجرای اصلاحیه قانون مالیاتهای مستقیم قائم مقام سازمان امور مالیاتی کشور اعلام کرد، در راستای اجرای اصلاحیه قانون مالیاتهای مستقیم (مصوب 31 تیر 1394) در هر استان و منطقه‎ای که لازم باشد دادسرا و دادگاه ویژه امور مالیاتی تشکیل خواهد شد. وی از انجام هماهنگی هایی لازم در این ارتباط با قوه قضاییه خبر داد.

به گزارش انجمن حسابداران خبره ایران، به نقل از ایرنا، محمد قاسم پناهی روز گذشته (سه شنبه، 12 آبان 1394) در کارگاه آموزشی اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم که با حضور اصحاب رسانه های اقتصادی در محل ستاد سازمان امور مالیاتی کشور برگزار شد، ضمن اعلام خبر فوق، افزود: بر اساس ماده 278 اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم (مصوب 31 تیر 1394)، رئیس قوه قضاییه بنا به درخواست رئیس سازمان امور مالیاتی کشور در هر یک از استانها و مناطقی که لازم بداند دادسرا و دادگاه ویژه مالیاتی تشکیل خواهد داد. وی ادامه داد: همچنین بر اساس این ماده قانونی سازمان امور مالیاتی کشور موظف است لوازم، تجهیزات و مکان استقرار مستقلی را بدین منظور تدارک ببیند.

وی به ماده 279 اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم نیز اشاره کرد و گفت: هرگونه دسترسی غیرمجاز و سواستفاده از اطلاعات ثبت شده در پایگاه اطلاعات هویتی، عملکردی و دارایی مودیان مالیاتی موضوع ماده 169 مکرر این قانون در خصوص مسائلی غیر از فراینده تشخیص و وصول درآمدهای مالیاتی یا افشای اطلاعات یادشده جرم است. به گفته وی، مرتکب علاوه بر انفصال از خدمات دولتی و عمومی از دو تا پنج سال به مجازات بیش از 6 ماه تا دو سال حبس محکوم می شود.

**فرار مالیاتی صفر نخواهد شد

این مقام مسئول در سازمان امور مالیاتی کشور با بیان این که با اجرای این اصلاحیه همه تلاش ها برای پیشگیری از فرار مالیاتی انجام می شود، گفت: البته فرار مالیاتی در هیچ جای دنیا صفر نیست و این امر شامل حال ایران نیز می شود. اما قوانینی برای پیشگیری و کاهش از آن اجرایی خواهد شد.

** هزینه دریافت تسهیلات از موسسه های مالی غیرمجاز هزینه قابل قبول مالیاتی نیست

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا در خصوص سود و کارمزد بانکی قابل قبول مالیاتیگفت: اگر افراد از بانک ها و موسسات مجاز تسهیلات دریافت کنند سود و کارمزد آن هزینه قابل قبول مالیاتی است، ولی اگر این تسهیلات از موسسات مالی غیرمجاز دریافت شود هزینه قابل قبول مالیاتی محسوب نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید