آشنایی با حسابداری صنعتی

آشنایی با حسابداری صنعتی

حسابداری صنعتی، جهت محاسبه هزینه های دائمی و ثابت و هزینه های غیر ثابت بوده که با روند تولید در ارتباط است. این کار برای مدیران داخلی شرکت موثر بوده و کارایی بالایی دارد.

در گام اول در حسابداری صنعتی، هر یک از هزینه ها جدا از هم محاسبه و ثبت می شوند، و در گام بعد هزینه های ورودی با خروجی مقایسه می شوند.

حسابداری صنعتی باید به اهداف داخلی یک شرکت توجه داشته باشد.

ظهور اولیه حسابداری صنعتی

تاریخ شناسان و محققان بر این باورند که حسابداری صنعتی، اولین بار طی انقلاب صنعتی، و زمانی به وجود آمد که اقتصاد و بازرگانی نو ظهور، تولیدکنندگان را مجبور به پیگیری هزینه های ثابت و متغیر خود، به منظور بهینه سازی فرآیند های تولید خود کرد. در آغاز قرن بیستم، حسابداری هزینه، به عنوان امری مهم در مدیریت کسب و کار به شمار می رفت.

حسابداری صنعتی با اندازه گیری عملکرد مالی، به تصمیم های تجاری آینده کمک می کند.

هدف حسابداری صنعتی

حسابداری صنعتی، نوعی حسابداری مدیریتی است. هدف از این حسابداری این است که هزینه کلی تولیدات شرکت را جمع آوری کند. برای این کار هزینه های غیر ثابت را در هر مرحله از مراحل تولید محاسبه و ارزیابی می کنند. علاوه بر هزینه های متغیر، هزینه های ثابت نیز مورد ارزیابی قرار می گیرند.

حسابداری صنعتی، در کنترل امور داخلی شرکت ها بسیار مهم اند.

انواع مختلف حسابداری صنعتی

· هزینه یابی استاندارد

در هزینه یابی استاندارد، هزینه های استاندارد را جایگزین هزینه های واقعی می کنند، و به هزینه فروش کالای تولیدی، اختصاص می دهند. هزینه های استاندارد بر مبنای استفاده کارآمد از نیروی کار، و مواد مصرفی، برای تولید کالا است و معمولا طبق مبلغ های بودجه بندی شده است.

· هزینه یابی مبتنی بر فعالیت (ABC)

هزینه یابی مبتنی بر فعالیت موظف است تا هزینه های اضافی را مشخص کرده و آن را به بخش های دیگری همچون تولیدات کالا، خرید ماشین آلات صنعتی و ساخت محصولات جدید اختصاص دهد. هزینه های اضافی مستقیما به یک محصول، بخش یا خدماتی ارائه نمی شود.

به عنوان مثال، حسابدار صنعتی، با کارکنان خط تولید، نظرسنجی انجام دهد و زمان اختصاص یافته برای فعالیت های مختلف را محاسبه کند. هزینه های این فعالیت به کالاهایی اختصاص می یابد که از این فعالیت ها استفاده کرده اند.

با توجه به این که حسابداری صنعتی از اصول استانداردی استفاده نمی کند، می تواند از شرکتی به شرکت دیگر، یا از بخشی به بخش دیگر، متفاوت باشد.

· حسابداری ناب

هدف اصلی حسابداری ناب در حسابداری صنعتی، بهبود شیوه های مدیریت مالی یک سیستم است. حسابداری ناب قصد دارد، ضمن بهینه سازی و بهره وری، ضایعات را به حداقل ممکن برساند. به عنوان مثال اگر یک واحد حسابداری بتواند، زمان های اتلاف خود را کاهش دهد، می تواند زمان صرفه جویی شده را روی کارهای مهم متمرکز کند.

· هزینه یابی نهایی

هزینه یابی نهایی کمکی برای بخش مدیریت است. این هزینه یابی میزان تاثیر هزینه های مختلف را بر سود بدست آمده محاسبه می کند.

هزینه یابی مبتنی بر فعاالیت در حسابداری صنعتی، به مدیران کمک می کند تا بدانند هزینه ها در کجا و در چه زمانی صرف می شود.

انواع هزینه ها در حسابداری صنعتی

در حسابداری صنعتی، انواع مختلفی از هزینه ها وجود دارد. از جمله این هزینه ها می توان موارد زیر را نام برد:

  • هزینه های ثابت

این هزینه ها، هزینه هایی مانند اجاره ساختمان یا قطعات است. مقدار این هزینه ها ثابت بوده و متناسب با میزان تولیدات تغییر نمی کند.

  • هزینه های متغیر

هزینه های وابسته به سطح تولید شرکت اند. به عنوان مثال هزینه خرید پارچه مخصوص تولید لباس گرم، در فصل زمستان افزایش می یابد.

  • هزینه های عملیاتی

هزینه های مربوط به عملیات تولید یا یک تجارت هزینه های عملیاتی است. این هزینه ها با توجه به شرایط ثابت و یا متغیر اند.

در حسابداری صنعتی، هزینه یابی نهایی، برای تصمیمات کوتاه مدت اقتصادی مفید است.
  • هزینه های مستقیم

هزینه هایی مانند هزینه مواد مصرفی که به طور مستقیم، مربوط به تولید محصول اند. برای مثال اگر برای دوخت یک لباس، سه ساعت وقت صرف شده باشد، هزینه مستقیم محصول نهایی، شامل ساعت کار صرف شده برای دوخت و هزینه است.

  • هزینه های غیر مستقیم

هزینه هایی است که مستقیم به یک محصول مرتبط نمی شود. به عنوان مثال، در فرآیند دوخت لباس، هزینه برق مصرفی برای ماشین دوخت، می تواند غیر مستقیم باشد.

حسابداری صنعتی می تواند به عنوان ابزاری در بودجه بندی و تنظیم برنامه های کنترل هزینه مفید باشد.

تحلیل واریانس در حسابداری صنعتی

در حسابداری صنعتی، تفاوت های هزینه استاندارد و هزینه حقیقی را می سنجند. به این سنجش تحلیل واریانس گویند.

اگر تحلیل واریانس مشخص کند که هزینه های واقعی بیش از حد انتظار است، واریانس نامطلوب است. همچنین اگر مشخص کند که هزینه های واقعی کمتر از حد انتظار است، واریانس مطلوب است.

حسابداری صنعتی، تمام هزینه های ورودی مرتبط با تولید را شامل هزینه های متغیر و ثابت در نظر می گیرد.

چرا حسابداری صنعتی؟

حسابداری صنعتی از آنجایی مفید است که مشخص می کند که یک شرکت باید در کجا هزینه های خود را صرف کند، چقدر درآمد دارد و سود و زیان کارش در کدام قسمت است. هدف از حسابداری صنعتی، ارائهگزارشی است که هزینه های داخلی را نظارت کرده و آن را توسعه می بخشد. این کار موجب افزایش کارآمدی و سطح شرکت می شود.

حسابداری صنعتی، هزینه ها را بر اساس نیاز های اطلاعاتی مدیریت، طبقه بندی می کند.

مزایای حسابداری صنعتی

حسابداری صنعتی برای مدیران بسیار پر اهمیت است، زیرا با استفاده از آن می توانند نیازهای متغیر کسب و کار را شناسایی کرده، و آنها را رفع کنند.

در حسابداری صنعتی، نیازی به رعایت استاندارد ها نبوده، و می توان برای رفع نیازهای مدیریت و شرکت انعطاف بیشتری به خرج داد.

حسابداری صنعتی، می تواند توان و سود دریافتی شرکت و تجارت را در آینده بهبود ببخشد.

سخن آخر

حسابداری صنعتی، یک سامانه معطوف داخلی بوده که مخصوص یک شرکت است. این کار برای کنترل هزینه های شرکت انجام می شود. حسابداری صنعتی در هزینه ها و ارزش گذاری تولیداتقابل تغییر می باشد. روش های حسابداری صنعتی در شرکت های مختلف متفاوت بوده و گاها بسیار پیچیده است. حسابداری صنعتی، اینامکان را می دهد تا عوامل سود دهنده و عوامل غیرمفید را شناسایی کرده و با توجه به آن عوامل سود بخش را گسترش و عوامل غیر مفید را متوقف کرد.

حسابداری صنعتی جهت کنترل هزینه های واحد تولید استفاده می شود.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها بسته شده است