Audit IT یا حسابرسي مبتني بر رایانه

Audit IT یا حسابرسي مبتني بر رایانه با هدف کمک به حسابرسان در فرآيند برنامه ريزي، اجرا، کنترل، تکميل و هدايت عمليات حسابرسي طراحی شده است. حسابرسان در ايران سال ها با روش سنتي خود به بررسي اسناد و مدارک صاحبکاران پرداخته اند. اما امروزه در محافل بين المللي، حسابرسي با استفاده از ابزارها و فنون مبنتی بر رايانه بحث جديدي نيست.

زمان حسابرسی­هایی که با مدارک و زمان زیادی انجام می­شد گذشته است. در حال حاضر نرم افزارها حرف اول را در حسابرسی زده و همه چیز را تغییر داده­اند. تأثیری که این نرم افزارها در دنیا حسابرسی می­گذارند غیر قابل انکار است. دیگر نیازی به سوابق کاغذی نداشته و تنها با چند کلیک اطلاعات جامعی را به دست خواهید آورید. درنتیجه جای این که حسابرسی هفته­ها طول بکشد، ممکن است ساعت­ها زمان شما را بگیرید.

یک نرم افزار حسابرسی مناسب به شما کمک می­کند روند حسابرسی را تا حد ممکن ساده و بدون دردسر انجام دهید. قبل از اینکه در مورد سیستم حسابرسی مناسب خود تصمیم­گیری کنید باید از قابلیت های و مزایای یک سیستم حسابرسی کامل مطلع گردید .

در ادامه این مقاله سعی کردیم مزیت­های استفاده از سیستم های حسابرسی را برای شما جمع ­آوری کنیم.

     امروزه   سیستم های حسابرسی نقش اساسی در افزایش سرعت و کیفیت کارهای حسابرسی موسسات   حسابرسی دارد

پنج مزیت استفاده از نرم افزار حسابرسی

افزایش سرعت و راندمان تیم حسابرسی

هر فرد حسابرسی نا امیدی در انجام مراحل حسابرسی و بازگشت به مدارک و کاغذهای بی­شماری که وجود دارد را، تجربه کرده است. این یک تلاش تکراری و غیرضروری است و هیچ ارزشی در روند موفقیت حسابرسی ندارد و تنها ساعت­ها وقت و حوصله را از شما می­گیرد. اگر به دنبال یافتن راهی برای کاهش این تلاش­ها و مشکلات به وجود آمده در پی آن هستید، وقت آن رسیده است که در موسسه حسابرسی خود تغییرات اساسی بوجود آورید. شما با کلیک یک دکمه می­توانید تمام اطلاعات را آماده کنید. گزارش­های مورد نیاز خود را آماده کرده و دیگر از هیچ کاغذی استفاده نکنید.

حساسبرسی با این نرم افزار های حسابرسی بسیار سریع­تر انجام شده و عدم انطباق­ها به سرعت شناسایی می­شوند و می­توانید در کمترین زمان ممکن آن­ها را برطرف کنید. هیچ تکرار و تلاش دوباره­ای وجود نداشته و زمان زیادی را در سیستم حسابرسی خود صرفه­جویی خواهید کرد. در نتیجه شما با سیستم حسابرسی می­توانید تمامی حساب ها را رسیدگی نمایید و مدارک مورد نیاز را ضمیمه نموده و به جزئیات ریز و درشتی که معمولاً نادیده گرفته می­شوند، بپردازید.

     نرم   افزارها تنوع بالایی دارند که شما باید با توجه به نیاز حسابرسی خود مورد   مناسب خود را انتخاب کنید.

افزایش کیفیت و دقت در حسابرسی

حسابرسی کاغذی نه ­تنها وقت­گیر هستند بلکه شما را مجبور به تهیه دستی کاربرگ ها و نوشتن یادداشت و تکمیل چک لیست ها می­کنند. علاوه بر این خطاهای انسانی نیز برای حسابرسی به مقدار قابل توجهی وجود دارد. اما سیستم حسابرسی ضمن تهیه هوشمند کاربرگ های اصلی ، فرعی و رسیدگی به شما امکان می­دهند که اطلاعات را در هر عمق و با هر محتوایی رسیدگی و سندرسی کنید. همچنین نیاز به نوشتن یادداشت­های طولانی برای تفسیر یک مسئله نداشته و یک بار دیگر در زمان شما صرفه­جویی می­کند. همچنین دقت محاسباتی که با سیستم حسابرسی به دست می­آورید بسیار بالا بوده و نیازی به بررسی­های دوباره نمی باشد.

کنترل ، نظارت ، مشاهده پیشرفت کار و زمانبندی اجرای پروژه ( System Ticketing)

به احتمال بسیار زیاد با یک پروژه حسابرسی روبرو شده­اید که باید مدارک و داده­های مورد نیاز را جمع کنید. ممکن است به دلیل عجله در این کار مرتکب اشتباه شده و وظایف اصلی خود را به درستی انجام ندهید. کاغذها و پرونده­های زیاد در سیستم حسابرسی وقت حسابرس را گرفته و او را مجبور می­کند تا در ادامه روند کار خود عجله کند. محدودیت­های زمانی که وجود دارد موجب می­شود تا حسابرس اطلاعات را به طور کامل جمع­آوری نکرده و نواقصی در آن وجود داشته باشد. ناقص بودن داده­ها کیفیت حسابرسی شما را نیز تحت تأثیر قرار داده و ریسک­های بزرگ‌تر و پر هزینه­تر برایتان به دنبال دارد.

     دقت   داده­ها و اطلاعاتی که نرم افزارهای حسابرسی در اختیار شما قرار می­دهد بسیار   بالا است.

در اینجا هست که مدیر پروژه های حسابرسی با استفاده از یک سیستم تیکتینگ می تواند وظایف و کارهای حسابرسی را فی مابین اعضای تیم تقسیم نموده تا هر فرد آگاه به وظایف خود باشد و مهمتر اینکه مدیران موسسات حسابرسی می توانند با نظارت بر روی کارهای انجام شده هر زمان و هر مکان با استفاده از داشبورد های مدیریتی پیشرفت پروژه های حسابرسی را بر اساس مقایسه ساعات بودجه و عملکرد واقعی هر کار مشاهده نموده و با درج نکات معوق در قالب تیکت ، موارد و نکات مهم را به اعضای تیم ابلاغ نموده و پیگیری نماید.

هدایت نکات قابل توجه جهت درج در گزارشات حسابرسی

هر فرد می­تواند تحلیل و تفسیر مجزایی از اطلاعات به دست آمده داشته باشد و اثبات این که کدام یک درست است بسیار دشوار است، زیرا شما تنها چند صفحه یادداشت دست­نویس دارید که استناد کردن به آن نمی­تواند خیلی مطمئن باشد. در سیستم های حسابرسی این سردرگمی و ابهام­ها از بین می­رود و سیستم حسابرسی در استخراج و هدایت اتوماتیک نکات قابل توجه ، نامه مدیریت ، نکات انتقالی به دوره آتی و نکات قابل درج در گزارش به شما کمک می نماید و همچنین شما می توانید مسیر و جزییات ایجاد نکات قابل توجه جهت درج در گزارشات حسابرسی را مشاهده نموده و با شناخت کامل از نکات فوق بهترین تحلیل و تصمیم گیری را انجام دهید.

     دوران   حسابرسی­های کاغذی گذشته و شما با یک نرم افزار می­توانید تمامی مراحل حسابرسی   را با کمک رایانه انجام بدهید.

حسابرسی و تحلیل عمیق بر روی صد در صد اطلاعات

در حسابرسی سنتی شما برای کشف نکات و ایرادات محدود به حسابرسی بر روی حجم کمی از اطلاعات هستید که به آنها دسترسی دارید و یا در اختیار شما قرار می گیرد. شما با یک نرم افزار حسابرسی و با فراهم نمودن زیر ساخت لازم می توانید کلیه اطلاعات از سامانه های مشتری را دریافت نموده  (LOAD) و با دسترسی به اطلاعات فوق و با کمک ابزار های موجود می توانید اقدام به انجام رسیدگی های تحلیلی و خاص بنمایید.

امکانات و دیگر مزیت­های نرم افزار حسابرسی چیست؟

سیستم های حسابرسی مزیت­های بی­شماری دارند که تعدادی از این امکانات و مزایا را به شما معرفی میکنیم.

 • استفاده از داشبورد و گزارش­های مدیریتی
 • استفاده از تیکت و کارتابل برای تقسیم وظایف حسابرسان
 • نظارت بر کار و یا پروژه­های در جریان توسط مدیران شرکت و درج نکات معوق
 • تهيه هوشمند کاربرگ هاي  اصلی ، فرعی ، رسيدگی ، سند رسي و رسيدگي هاي خاص
 • تشخيص و تعيين سطح اهميت هر حساب و مناطق ريسک در پروژه ها
 • ايجاد فرم هاي چک ليست هاي قوانين ، عادي و دستورالعمل هاي رسيدگي به تعداد و محتويات نامحدود
 • ·         بودجه بندي اجراي پروژه هاي حسابرسي به تفکيک نوع هر پروژه و انحراف گیری با کار در جریان
 • ·         مديرت عطف هاي نکات و ايرادات و گردش عمليات مربوطه تا نهايتا درج در گزارش حسابرسي
 • ·         امکان ساخت يک پرونده ديجيتال از کليه کارهای انجام شده در انتهای عمليات حسابرسی

اکنون چه کاری باید انجام دهید؟

امروزه وجود سیستم حسابرسی و یک سامانه هوشمند رایانه ای برای هر موسسه دانش محور ، نه بعنوان انتخاب و یک روش نوین بلکه یک ضرورت اجرایی و مدیریتی می باشد.

با انتخاب سیستم حسابرسی مناسب برای موسسه خود آرامش خاطر را هدیه بیاورید.

خدمات مرتبط :

مقالات مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید